středa 28. ledna 2015

# 70% # CooBoo

Divergence (rc)

"...a přišel čas vybrat, do které frakce chce patřit, které ctnosti se chce na celý život odevzdat."
Autorka: Veronica Rothová
Nakladatelství: Cooboo
Počet stran: 339
Rok vydání: 2011/USA, 2012/ČR
Díl: 1.
Vázaná s laminoaným potahem

První dojmy

Připadala jsem si skoro divná, že jsem ještě nečetla Divergenci, a tak jsem napochodovala do knihovny a zarezervovala si ji. Když jsem jí pak konečně dostala do ruky, nevýskala jsem sice radostí, ale byla jsem hodně napjatá. Ale stejně moje reakce nebyla zrovna bouřlivá (jak bych já od sebe čekala). Co se obálky týče, ta je velmi povedená, znám sice i pěknější obálky knih, ale přesto ta Divergentní se mi moc líbí. Při začátku čtení to bylo trošku (ale jen malinko) nezáživné a nedokázala jsem se na knihu zorvna soustředit, ale pak se to samozřejmě bleskurychle rozjelo (možná až moc).

O autorce


Veronica Rothová se narodila a bydlí v Chicagu. Je jí teprve 23 let, ale psaní se věnuje již od svých dvanácti. Studovala tvůrčí psaní na Northwestern University a nyní pracuje na plný úvazek jako spisovatelka. Jak sama o sobě ráda tvrdí, je šest stop vysoký sci-fi nerd, který oblečený ve svém oblíbeném pyžamu projíždí ve volném čase dlouhé hodiny Wikipedii a který má neskutečné množství různých fobií.  
Děj své prvotiny Divergence, jež je zároveň počátečním dílem stejnojmenné trilogie, umístila do Chicaga, které tak dobře zná a miluje. Už její první kniha zaznamenala velký úspěch, když ji prestižní deník The New York Times zařadil na šesté místo v seznamu bestselerů. A bez pochyb jde i o nejlepší dystopii, jež byla v poslední době napsána.
(zdroj: www.cooboo.cz)

Anotace - děj

Chicago, budoucnost. Obyvatelé města, které obklopuje jen močál a obepíná ostnatý drát, jsou rozděleni do pěti frakcí. Beatrice je čerstvých šestnáct a přišel čas vybrat, do které frakce chce patřit, které ctnosti se chce na celý život odevzdat. Překvapivé rozhodnutí jí do cesty přivede osudového kluka – úchvatného, ale taky trochu nesnesitelného. Beatrice zjišťuje, že ve společnosti, která se jeví tak dokonalá, vzrůstá napětí a hrozící nebezpečí lze zažehnat jen jedním způsobem, který ji ale možná zničí.

Postavy

Betrice nebo - li Tris - Drobná, štíhlá dívka, trošku nejistá, ale zároveň strašně odvážná dívka, kterou strach probouzí, je silná, cílevědomá, divergentní, líbí se jí Tobias, ač si to nechce přiznat
Tobias nebo - li Čtyřka - bojí se jen čtyř věcí, proto tedy Čtyřka, dokáže být krutý a chladný, ale pořád si udržuje lidkost a není krvelačný jako Eric, zároveň je milý, pozorný, odvážný, zvědavý, podezřívavý, líbí se mu Tris, lehce divergentní
Caleb - Beatricinín bratr, nesobecký, ochotný, přestoupil do Sečtělosti, pozorný

Můj názor


Pro začátek: Film jsem ještě neviděla, i když bych ráda (ale s kým jít do kina a kdo by mi to zaplatil :D). O knize se mluvilo hlavně proto, že je dost odlišná, jiná než ostatní dystopické. Byla jsem zvědavá, v čem ta odlišnost spočívá. Pamatuji si, že se mi jednou kdysi dávno do ruky dostal druhý díl Rezistence. Netušila jsem o co jde, měla jsem lehkou mezeru, a tak mě čtení Rezistence nebavilo a přečetla jsem možná tři stránky a sekla s tím, což je paradoxně dobrý. Kdybych si přečetla druhý díl bez prvního....

Jak už jsem se zmiňovala, několik prvních kapitol to bylo docela nezáživné čtení. Nevím proč, možná to bylo tím, že mi bylo trochu blbě. Tehdy jsem měla pocit, že se to protahuje, načež následně jsem zjistila, že pak dál je to až moc rychlé. Takže když opomenu několik prvních stránek, příběh plynule přecházel dál, měl rychlý spád, autorka nic dlouho a zbytečně nerozebírala. Na druhou stranu vývoj vztahu Tris a Tobiase urychlený naštěstí nebyl. 

Ačkoliv se kniha jmenuje Divergence a Tris je divergentní, moc zmínek o tom nebylo. Čekala jsem že se to bude řešit víc. To se pak asi řešilo... Dál jsem netušila, co má být hlavní náplní knihy. Jestli výcvik, nebo zbouření jedné frakce, ovládnutí jiné a povraždění další. Na výcvik byl kladen velký důraz a ten zbytek (podle mě důležitější) se odehrál opravdu rychle. Až příliš. Člověk si musel dost věcí domyslet. I přesto kniha byla napínavá a odhalovala nečekané. Závěrem bych řekla, že mě Divergence bohužel trošku zklamala. Možná to bylo tím, že jsem od knihy očekávala hodně moc. Musím uznat, že autorka měla děj i prostředí velmi promyšlené, i když představit si třeba Jámu, to pro mě byl těžký úkol. Na druhou stranu si ale vezměte, jak je to vlastně celé nelogické. Pět frakcí - Upřímnost, Neohroženost, Sečtělost, Odevzdanost, Obětavost. Když se na to podívím, prostě mi přijde, že ta společnost nemůže fungovat. Co dělnická síla? Zvláštní. Přesto Divergence proč ne, ale uchvácená nejsem. Jsem jen celkem zvědavá na další díly a taky se těším, až uvidím třeba někdy i film.

Hodnocení 

Obálka

80%

Kniha

70%

10 komentářů:

 1. Mě osobně se Divergence líbila (film byl taktéž dobrý, ale strašně moc scének tam chybělo nebo se změnilo) Rezistence pro mě byla hotová hrůza a děs a třetí díl byl takový průměr. Pěkná recenze. :) U mě na blogu probíhá takové promazání SB a jestli chceš zůstat, budu ráda, pokud se ozveš. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky za upozornění, určitě se ozvu :)

   Vymazat
 2. A už si viděla ten film?:) když si psala, že tyhle recenze jsou strší, tak asi jo co:DD
  Mě se kniha hrozně moc líbila!:) jsi asi první člověk, o kterým jsem slyšela, že ne:DD ne to přeháním, tak asi pátej člověk:DDD Pěkná recenze:)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No, upřímně neviděla a ani mě to moc neláká :)
   Je to zvláštní, když člověku nesedne kniha, která se všem ostatním líbí. Ale sto lidí, sto chutí, takže... :D

   Vymazat
 3. Film jsem zatím také neviděla,ale moc bych chtěla,nemuselo by to být špatné. Divergenci mám v knižní výuvě a jsem celkem napjatá jaké to bude. I když mě zrovna neláká představa o tom románku mezi Tříd a Čtyřkou ,nejsem zrovna na takovýhle věci. Ale uvidím :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Podle mě ten románek je strašně urychlenej, takovej nepřirozenej. Kdyby byl popsaný reálněji, nevadilo by mě to, ale takhle mě ti dva docela iritovali :D

   Vymazat
 4. Mě zaujal hlavně ten nápad, který je skvělý. Ovšem viděla jsem hlavně film... kde dělnickou třídu měli. A ostatně, proč ne? Fungovala i 1984, Farma zvířat...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já film neviděla, takže nemohu posoudit. A 1984 ani Farmu zvířat jsem taky nečetla, takže ani tady se nemohu nijak vyjádřit. Nicméně ti tvůj názor neberu, je to možné :)

   Vymazat
  2. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
 5. Miluju tu sérii, i když není dokonalá. :)

  OdpovědětVymazat

Komentáře vždy potěší mé oči, takže komentujte, komentujte :)

Archive

Follow Us @soratemplates