Legenda (rc)

středa 28. ledna 2015

"Oba pocházejí z naprosto odlišných světů a zdá se, že neexistuje důvod, proč by se jejich cesty někdy měly zkřížit."

 

Autorka:Marie Lu
Nakladatelství: Cooboo
Počet stran: 279
Rok vydání: 2013/ČR
Díl: 1.
Vázaná s laminovaných potahem

První dojmy

Obálka mi zrovna dvakrát hodně věcí neřekla, přesto jsem věděla, že to bude skvělý příběh. V knihovně jsem po ní hmátla, nerozmýšlela jsem se dlouho, koneckonců už jsem si ji nějakou dobu chtěla přečíst. Moc se mi líbil název první části: Chlapec, který šel za světlem. Pak už jsem jen věděla, že mě kniha bude bavit. Dystopie. Tak co byste čekali.

O autorce


Marie Lu se narodila nedaleko Šanghaje. Později však začala studovat v USA na Univerity of Southem  California a přestěhovala se do kalifornské Pasanedy. Předtím, než začala psát knihy na plný úvazek, pracovala jako umělecký ředitel ve společnosti věnující se vývoji videoher. Píše knihy pro mladé, hlavně dystopie.

Anotace - děj

Na území, kde se kdysi rozprostírala západní část Spojených států, se nyní nachází Republika – stát, který je v nikdy nekončící válce se svými sousedy. Patnáctiletá June se narodila v jedné z nejbohatších čtvrtí v Republice, je zázračným dítětem a připravuje se na závratnou kariéru v nejvyšších vojenských kruzích. Stejně starý Day se naproti tomu narodil ve slumu a už ve svém mladém věku je nehledanějším zločincem Republiky.

Oba pocházejí z naprosto odlišných světů a zdá se, že neexistuje důvod, proč by se jejich cesty někdy měly zkřížit. Ovšem pouze do doby, než je zavražděn Metias, bratr Juny, a než se Day stává hlavním podezřelým. Rozpoutává se hra na kočku a myš, v níž se Day snaží ochránit svou rodinu a June pomstít smrt bratra. Ale při šokujícím zvratu událostí oba odhalí, co je ve skutečnosti postavilo proti sobě. Nyní nastává boj o holý život, boj o budoucnost lidstva, boj o skutečnou lidskou svobodu. 

Postavy

Day (Daniel Altan Wing) - rebel, kterého Republika nemůže zkrotit, hledaný zločinec pohybující se za hranou zákona, přesto nikoho nikdy (zatím) nezabil, hbitý, inteligentní, odvážný, dělá si starost o rodinu
June - stejně inteligentní, hbitá a pohledná dívka s pozorovacím talentem, narozdíl od Daye má našlápnuto opravdu vysoko, je "zázračné dítě Republiky", všímavá, hodnotící, kalkulující, silná osobnost


Můj názor

Jako obvykle jsem si představovala, že se děj bude ubírat jiným směrem. To, že se do sebe hlavní hrdinové zamilují a párkrát si vymění sliny, pro mě bylo obrovský překvapení, ale nakonec jsem to skouskla a vlastně jsem byla za trochu romantiky ráda. 
Autorka zvolila opravdu zajímavý způsob vyprávění. Jednu kapitolu vyprávěl Day v ich formě, další kapitolu vyprávěla zase June taky v ich formě. Nepřišlo mi, že vypráví nějak odlišně, aby bylo vidět, ano, tak tohle je postava June a její charakter. Občas jsem měla tudíž pocit, že pořád vypráví ten jeden. Nicméně tímto střídáním autorka docílila toho, že jsem jako šílenec musela číst dál, abych se dozvěděla, jak to bude pokračovat. V příběhu nechyběla spousta náhlých zvratů, všechno do sebe v závěru krásně zapadlo.
Moc a moc mě štvala smrt jedné postavy (nebudu říkat, které kdybyste ještrě náhodou Legendu nečetli). To fakt musel na to zatracený popraviště místo Daye?
Dystopických knížek jsem přečetla docela dost a měla jsem strach, aby se Legenda v něčem s ostatními nepodobala. Pravda, děj v dystopii je většinou předvídatelný, přesto mě Legenda překvapila. A myslím, že většinou i mile. Dokonce mám dojem, že jsem truchlila na těch správných místech. Líbilo se mi, jak autorka dala proti sobě absolutní protiklady, které postupně nalézají, že to tolik mají společného, že je ani botaství a několik příček v pyramidě společnosti naprosto neodlišuje. Zkrátka Legenda je moc fajn čtivá knížka.


Hodnocení

Obálka

70%

Kniha

90%


2 komentáře:

  1. Tuhle si určitě přečtu!:) Taky jsem o ní slyšela a většinou si jí lidi chválej, i když se mi vůbec nelíbí ta obálka. Pěkná recenze:)

    OdpovědětVymazat

Komentáře vždy potěší mé oči, takže komentujte, komentujte :)

 
FREE BLOGGER TEMPLATE BY DESIGNER BLOGS