Caroline Eriksson: V mlze

De försvunna 

Caroline Eriksson / Ondřej Červenka / Alex and Smilla - Missing
Vydáno r. 2016 (Švédsko) a r. 2016 (ČR)
Leda / 240 stran / pevná vazba s přebalem
Detektivky / Thrillery

Z VÝLETU NA OPOUŠTĚNÝ OSTROV…
Prázdninový výlet zavede Gretu, Alexe a čtyřletou Smillu přes jezero Maran (Přízrak) – opředené mýty a záhadami – na malý opuštěný ostrov. Alex s dcerou se vydají mezi stromy, Greta se v zasněné náladě zdrží na pobřeží…, a když se manžel s dcerou nevracejí, vydá se za nimi: určitě se zabrali do hry a zapomněli na čas. Volá je a horečně prohledává ostrov, je to ale marné.
…SE VRÁTILA JENOM ONA
Greta se zoufale potřebuje dovolat Alexovi, aby se ujistila, že jsou se Smillou v pořádku, a kdyby se neozval, musí zavolat policii. Jenomže její mobil v loďce není. Až po návratu do chaty ho najde schovaný pod pokrývkou. Dala ho tam ona, nebo někdo jiný? Ale kdo a proč? Během policejního pátrání před ní vyvstávají naléhavé výjevy z minulosti a začne ji trápit otázka, jestli to, co dosud považovala za skutečnost, není jen obratně vymyšlená lež. A jakou roli v celém dramatu hraje ona sama? Existuje souvislost mezi zmizením Alexe a Smilly a tím, co se stalo onoho večera před mnoha lety, kdy přišel o život Gretin otec? Kdo byla neznámá žena, která se zjevila u jejich chaty tu noc před zmizením?
A najdou vůbec Alexe a Smillu?

Recenzní výtisk nakladatelství Leda.


Můj názor

Pokud je na knize kriminálního žánru nebo thrilleru napsané jméno severského autora, pravděpodobně se jedná o dobré a kvalitní dílo s výjimečně temnou atmosférou. Předpokládala jsem, že kniha V mlze nebude špatnou výjimkou z pravidla. Pro začátek bych ráda pochválila pěkný přebal, který dodává knize nádech tajemnosti a záhadnosti. Pod ním se schovává jednoduchá obálka v té nejkrásnější azurové barvě. 

S řádnou dávkou nadšení jsem se vrhla do čtení a nepochybovala, že 241 stran přelouskám za víkend. Velmi sympatické mi byly poměrně krátké kapitoly a větší písmo. Od samého začátku se autorka snažila vykreslit temnou a tísnivou atmosféru, neustálou akci a pocit, že se něco děje, což se jí docela i dařilo. Na druhou stranu se jí také mnoho věcí nepodařilo.

V knize mi chyběl pořádný a smysluplný děj, spíš než o něj šlo o vnitřní pocity postav.To platí zejména pro první polovinu, kterou bych popsala jako naprostý zmatek. Chození kolem horké kaše a neustálé omílání myšlenek a děsů hlavní hrdinky. Příběh se točil v jakési smyčce a příběhová linie byla téměř nulová. Během sto stránek se kniha dějově vlastně nikam neposunula. Nechybělo nepřeberné množství tajemných narážek a odkazů na minulost, které však dokázaly svůj účel ukázkově neplnit. Při nejmenším v mém případě napětí ani touhou po rozuzlení nezvýšily, naopak působily spíš otravně a ještě více mě mátly, jako by nestačily překotné myšlenky hlavní postavy, které více než souvislé uvažování dospělé osoby připomínaly důkladně promíchaný guláš okořeněný hysterií a bezdůvodnou paranoiou.

Jak už jsem se výše trochu zmínila, vypravěčka příběhu Greta nepatří zrovna mezi ukázkové dospělé. Po celou dobu se mi jevila v lepším případě zmatená, v horších okamžicích naprosto nepříčetná. Každou situaci zbytečně vyhrocovala a celkově bylo její chování stěží uvěřitelné, což platí i pro další postavy. I přes veškeré snahy jsem si Gretu ani nikoho dalšího nedokázala oblíbit ani s nimi sympatizovat.

Pak se V mlze po docela nekonečné chvíli přehouplo do druhé poloviny, kde události konečně nabraly spád. Avšak marně jsem doufala ve vyvážení předchozích nedostatků. Nevěřila jsem svým očím, když se pročítala jednotlivými stránkami. Rozuzlení rozhodně není tématicky adekvátní ke knize, která se pokouší (po většinou dost neúspěšně) o hlubinnou sondu do duše značně vyšinuté ženy,  ani k cílové skupině čtenářů. Něco natolik přitaženého za vlasy jsem docela dlouho nečetla a to v žánru Young adult občas vznikají docela bláznivé věci.

Nerada knihu strhávám, ale o V mlze skutečně nedokážu napsat více pozitivních věcí, zatímco na výčet negativ mi skoro ani nestačí prsty na obou rukách. Možná mě kniha tématicky minula, proto si z ní odnáším především záporné dojmy. Nemohu jí však upřít drsný nádech severských thrillerů ani nevšední atmosféru. Věřím, že V mlze každého zapůsobí jinak, takže třeba vám se naopak zalíbí.

Hodnocení

 Obálka
75%

Příběh
55%

Za knihu děkuji nakladatelství LEDA.
Výsledek obrázku pro leda nakladatelství

Knihu si můžete zakoupit zde.

You May Also Like

10 komentářů

 1. Obálka vyzerá naozaj dobre a anotácia tiež nie je na zahodenie. Aká škoda, že sa napokon príbeh tak úplne nevydaril. Ja osobne mám rada akciu, takže vnútorný svet postáv vo veľkej miere nie je nič pre mňa. Kniha by ma zrejme nezaujala.

  OdpovědětVymazat
 2. I když chování hlavní hrdinky bylo opravdu šílené, tak jsem knihu přečetla jedním dechem a nakonec jsem byla nadšená :-)

  OdpovědětVymazat
 3. Mě taky moc nezaujala. I když jsou recenze vysoké, tak podle mě je to průměr... "Nikdo není tím, jak ze začátku vypadá... " Už v první kapitole mi bylo jasné, že je v tom. Čekala jsem, jak to dopadne. Tušila jsem její minulost. Prostě ne. Má to byt nepředvídatelné, ale dá se to jednodušše vysvětlit.

  OdpovědětVymazat
 4. Pořád o knize přemýšlím a recenze jsou docela rozporuplné, takže stále váhám :)
  Obálka je povedená a námět se mi líbí, nicméně mám problém s těmi "až moc vyšinutými" hrdinkami. Nevadí mi, když jsou ty ženské šiblé, ale musím chápat jejich motivace...
  Hezky jsi to sepsala Majdi, jen v třetím odstavci tvého názoru - "V knize mi chyběl pořádný a smysluplný" ti asi vypadlo slovíčko děj :)
  Měj se krásně ♥

  OdpovědětVymazat
 5. Začátek byl zmatek na entou a já chtěla hlavní hrdinku nakopat do hlavičky :D
  Nicmene pak se davalo vse dohromady a zmatek pomalu ustupoval. Miluju ten moment. Ale velka vytka byla zaver. Na me uz moc prekombinovane. I tak to byla jizda.
  :)

  OdpovědětVymazat
 6. Casion: Já jsem asi stejný typ čtenáře. Ačkoliv trocha vnitřních myšlenek nevadí, ale zase jich nesmí být více než aktivního děje :)

  OdpovědětVymazat
 7. Pinky v Knihách: Jsem ráda, že tobě se kniha naopak líbila :)

  OdpovědětVymazat
 8. Betty Carter: Podle jejího hysterického a mnohdy nelogického chování se to dalo docela dobře odhadnout :D Pro mě tam nějaká překvapení sice byla, ale rozhodně mě nenadchla :P

  OdpovědětVymazat
 9. Hanka the bookworm: Knihu bych úplně neodsuzovala, mnoha lidem se naopak líbí. A tvůj názor mě velmi zajímá! :)
  Děkuji, už jsem to opravila :)

  OdpovědětVymazat
 10. Bilbovy knihy: Jízda to tedy byla, naprosto souhlasila, ale za mě se moc nepovedla :)

  OdpovědětVymazat

Komentáře vždy potěší mé oči, takže komentujte, komentujte :)