středa 29. listopadu 2017

# 80% # Host

Robert Jackson Bennett: Město schodů


Ve spolupráci s Megaknihy.cz a Plná peněžka.

City of Stairs


Robert Jackson Bennett / Milan Pohl / The Divine Cities #1
Vydáno r. 2014 (USA), roku 2015 (ČR)
Host / 514 stran / pevná vazba s přebalem
Fantasy / Urban-fantasy / Romány

Atmosférický fantasy román o živých špionech, mrtvých bozích, pohřbené historii a tajemném, stále se měnícím městě
Město Bulikov se před mnoha lety těšilo přízni Božstev a podmanilo si celý svět. Ale poté, co byli jeho ochránci za podivných okolností zavražděni, se z dobyvatele stal dobývaný; pyšná historie Bulikova byla vymazána a zcenzurována, pokrok se zastavil a z někdejší prosperující metropole se stala jen další koloniální výspa nové světové geopolitické mocnosti.
Do tohoto zatuchlého, zpátečnického města přichází Shara Thivaniová.
Oficiálně je tato tichá a nenápadná žena jen další obyčejnou diplomatkou, která do Bulikova přijela hájit zájmy utlačovatelů. Neoficiálně je Shara jednou z nejlepších agentek ve své zemi a jejím úkolem je vyšetřit brutální vraždu zdánlivě neškodného historika. Jak se Shara noří do tajemství neustále se fyzicky i politicky měnícího města, začíná tušit, že bytosti, které kdysi Bulikov ochraňovaly, nemusejí být tak mrtvé, jak se zdá.


Můj názor

Ačkoliv kniha vyšla v České republice již v roce 2015, já jsem se k ní dostala až letos. Dlouho jsem totiž uvažovala, jestli se mi vyplatí pouštět se do celé nové série. Jak vidíte, nakonec jsem neodolala a jsem za to opravdu ráda, i přestože mi Město schodů přineslo něco trochu jiného, než jsem čekala.

Není divu, že jsem knize po nějaké době podlehla, vždyť má překrásnou obálku a nesmírně poutavou anotaci, z níž přímo čiší neuvěřitelná dávka fantasy. Když jsem se však konečně pustila do samotného čtení, znovu jsem znejistila. Město schodů totiž patří mezi ty díla, která se s ničím moc nezdržují a ihned vhodí čtenáře do rozjetého děje, do zcela funkčního světa bez ohledu na to, že on o historii a zvycích Kontinentu nemá nejmenší potuchy.

Kontinent, Saypur, samotné město Bulikov za sebou mají dlouhou minulost plnou zásadních událostí, zvratů a proměn, které zemi dostaly do podoby, v jaké se nachází dnes. Existuje zde nesmírné množství specifických zvyklostí, tradic a způsobů, celé vlastní (momentálně již skoro vyhynulé) Božstvo apod. Možná proto budete na začátku nesmírně zmatení a rozčarování, nic vám nebude dávat smysl, možná pocítíte nudu i nechuť pokračovat dál. Nijak tomu nenahrávají ani velmi dlouhé kapitoly. Minimálně já jsem takové pocity jsem zažívala, avšak nevzdávala jsem se, protože Kontinent, Saypur i město Bulikov v sobě ukrývají cosi nesmírně fascinujícího.

Autor má perfektní styl - osobitý a jedinečný, skvěle se čte a oplývá svérázným, avšak nevtíravým humorem. Důležité je, že svižné tempo, které nasadil na začátku, udržoval i po celých 500 stran. Mistrně si s vámi pohrává a vy vůbec nevíte, kam vás vyšetřování Shary Komaydové zavede. Kdo zavraždil doktora Efrema Pangyuie, jaký měl motiv? Pravda by vás nenapadla ani v nejdivočejším snu. Akce, napětí, dramatické a překvapivé zvraty, ve Městě schodů najdete ode všeho dost. 

Na druhou stranu ale narazíte i na poměrně dlouho pasáže vracející se do minulosti nejen Kontinentu, Saypuru a Bulikova, ale také zabrousíte do vzpomínek jednotlivých hrdinů. To je sice velmi dobré a vítané, protože vám tyto časti přinesou pochopení mnohých skutečností, jenže některé tyto části jsou natolik dlouhé, že mě i mírně nudily.

Když už jsem se dostala k hrdinům, ráda bych o nich napsala pár slov. Vlastně spíš pár vět čisté chvály. Každá postava vyniká svým osobitým a důkladně vykonstruovaným charakterem, každá postava má něco svého, díky čemuž se pro čtenáře stane nezapomenutelnou. Ať už to byla Shara, její pobočník Sigrud, guvernérka Mulagheshová, Vohannes Votrov nebo i obyčejný úředníček Pitry, všichni mě bavili a zajímali, natož pak vzájemné vztahy mezi nimi - to je úplná třešnička na dortu.

Kniha je zcela jistě fantasy, zároveň však znepokojivě připomíná dnešní svět, jedná se o zajímavou a neobvyklou verzi tohoto žánru, což je příjemně osvěžující. Chytře skrytá se pod napínavým a strhujícím příběhem o vyšetřování vraždy doktora Pangyuie se nachází filozofická linka.

Město schodů považuji za znamenitý čtenářský zážitek, byť se mi kniha místy zdála trochu zdlouhavá s nezáživným a matoucím úvodem, a celkově náročná na obsáhnutí. Na druhou stranu obdivuji dávku fantazie, jakou autor do svého příběhu vložil. Díky výtečně promyšlenému novému světu měl na čem stavět a to kvalitnější výsledek předvedl. Město schodů je nové a neokoukané, sice lehce kontroverzní, ale to především v pozitivním smyslu. Doporučuji všem náročnějším a mlsným čtenářům.

Hodnocení

Obálka
80%

Příběh
80%

Za knihu nesmírně děkuji společnosti Megaknihy.
Knihu si můžete koupit na jejich webové stránce.
Informace o projektu Plná peněženka

Prostřednictvím portálu Plná peněženka, který čítá 593 e-shopů, využívá jej již přes 400 000 uživatelů a toto číslo rychle stoupá, si můžete koupit knihu Město schodů a získat zpět několik procent placené ceny z vašeho internetového nákupu.
Platí pro e-shopy a nakladatelství:
 • Knihy Dobrovský (4%)
 • Albatros media (4%)
 • Kosmas (2%)
 • Audiotéka (7,5% !!!)
 • bux.cz (3,5%)
 • Levné učebnice (1,5%)
Stačí se jen bezplatně registrovat. Už jen díky tomu získáte na váš účet 50 korun.
Na základě doporučovacího programu můžete získat také 300 korun za každého nového uživatele.


Eliz14 komentářů:

 1. Pěkná recenze, o knize jsem slyšela, ale nějak mě nezaujala. :) Každopádně má krásnou obálku. :))

  OdpovědětVymazat
 2. snad někdy :-) já se vždycky nadchnu pro tolik knih a pak přijde něco, co to přebije :-)

  OdpovědětVymazat
 3. Povedená recenze :) Na tuhle knihu jsem četla dost rozporuplné recenze, některé i dost negativní, takže jsem se jí rozhodla vyhýbat :) Možná by ale za zkoušku stála, podle tvé recenze to nezní vůbec špatně :)

  OdpovědětVymazat
 4. Pěkná recenze, ta obálka je nádherná, ale nejsem si jistá, že se do knížky pustím. :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Však ono je kolem tolik jiných knih, není možné stihnout všecnny :)

   Vymazat
 5. O autorovi a tomto jeho príbehu som už počula a väčšina ľudí sa zhoduje v tom, že to stojí za prečítanie. Teší ma, že aj tebe sa príbeh páčil, obálky sú rozhodne vydarené a ja mám autora na svojom zozname kníh, ktoré chcem prečítať (nekonečný zoznam :D ).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Můj seznam je taky nekonečný :D To je asi problém každého knihomola :p

   Vymazat
 6. Přiznám se, že mě příběh moc nezaujal.. Tak možná někdy, uvidíme! :D

  http://boook-planet.webnode.cz

  OdpovědětVymazat
 7. Pěkná recenze, bohužel mě knížka taky moc neazujala :( Ale Plná Peněženka ano, využívám necelý rok a už se mi vrátilo přes 1.500 Kč :D asi moc nakupuju :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já výhody tohoto portálu terpve objevuje, ale vypadá to čím dál tím líp :)

   Vymazat

Komentáře vždy potěší mé oči, takže komentujte, komentujte :)

Follow Us @soratemplates